Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Μινώταυρος-Ασίτες 4-2

Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση η ομάδα μας νίκησε εύκολα τις Ασίτες με 4-2, χάνοντας  ευκαρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Οι ποδοσφαιριστές μας έβγαλαν αυτή τη φορά, περισσότερη  αποφασιστικότητα και πάθος, σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια και ανταμείφθηκαν  με μια σπουδαία νίκη-οξυγόνο. Δυστυχώς, η βαθμολογική θέση της ομάδας, δεν επιτρέπει χαρές, αλλά απαιτεί ακόμα μεγαλύτερη προσπάθεια στα επόμενα παιχνίδια, για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε την παραμονή. Σε ένα πρώτο ημίχρονο, που η ομάδα μας έπαιζε ''μόνη'' της στο γήπεδο, το 1-0 με το γκολ του Δημητρογιαννάκη στο 12΄, από κόρνερ του Καλαιτζάκη και κεφαλιά πάσα του Τσαγκαράκη, φαντάζει μικρό, καθώς χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Ψαράκη. Στο δεύτερο μέρος οι Ασίτες προσπάθησαν να φανούν απειλητικές, χωρίς να δημιουργήσουν ωστόσο ευκαρίες σε αντίθεση με την ομάδα μας που εύκολα γινόταν επικίνδυνη, έτσι στο 63΄ από πάσα του Καράκη ο Μιχάκης έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του ματς, εκμεταλευόμενοι λάθος συννενόηση στην άμυνά μας, σε μια εύκολη φάση μείωσαν στο 70΄ σε 2-1 με τον Σταυρακάκη, αλλά στο επόμενο λεπτό σε εξαιρετική κάθετη πάσα του Καλαιτζάκη, ο Μιχάκης ακούμπησε όσο έπρεπε τη μπάλα για να κάνει το 3-1. Η φλυαρία που έδειξαν οι πάικτες μας στη συνέχεια, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, έβαλε τις Ασίτες ξανά στο παιχνίδι, στο 90΄ με τον Μεταξάκη, σε νέα ολιγωρία στην άμυνά μας, αλλά στο 93΄ ο Θάνος (στην πρώτη του εμφάνιση για φέτος, καθώς είχε τραυματιστεί στην προετοιμασία) με κεφαλιά από σέντρα του Καβρουλάκη έκλεισε το σκορ. Καλή η διαιτησία του Σωτηριάδη.
Μινώταυρος: Αρχοντάκης, Γαλανάκης, Βαρδάκης (72΄ λ.τ.Καβρουλάκης), Πατεράκης, Δημητρογιαννάκης, Κοκολάκης, Τσαγκαράκης, Μιχάκης (84΄ Θάνος), Καλαιτζάκης, Ψαράκης (90΄ Γκούντελος), Καράκης.