Σάββατο 9 Απριλίου 2011

Από αυτό το 4-0 κρατάμε μόνο τη νίκη...

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση η ομάδα μας νίκησε εύκολα τον Κρητικό Αστέρα με 4-0, εκμεταλευόμενη το ταλέντο και την προσωπικότητα που σίγουρα διαθέτει. Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό, που είχε σαν κύριο χαρακτηριστικό τα πολλά λάθη από τους ποδοσφαιριστές και των 2 ομάδων. Παρ΄όλα αυτά  στο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη 3-0 με τα τέρματα των Μιχάκη με πέναλτυ στο 23΄ (ανατροπή Περδικάκη, σε μια φάση που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ και έπρεπε να δοθεί κόκκινη στον αμυνόμενο) και 35΄ με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ, ενώ λίγο αργότερα στο 39΄ ο Δημούσης με ατομική προσπάθεια και πολύ όμορφο πλασέ πέτυχε το 3ο γκολ. Η ομάδα μας σε αυτό το ημίχρονο έκανε αρκετές ακόμα φάσεις για γκολ, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Περδικάκη στο 39΄. Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε ακόμα πιο χαμηλούς ρυθμούς και μόνες αξιοσημείωτες φάσεις ήταν η αποβολή του Τόλια στο 66΄σε μια φάση που αντέδρασε αδικαιολόγητα για την εμπειρία του, σε μαρκάρισμα αντιπάλου από πίσω και το 4ο γκολ της ομάδας μας με πολύ όμορφη προσπάθεια και διαγώνιο πλασέ του Δημούση στο 84΄. Η διατησία του Χρυσού χαρακτηρίζεται καλή, αν και θα μπορούσε να είναι πιο αυστηρός σε παίκτες των γηπεδούχων.
Μινώταυρος: Σπυριδάκης, Καράκης (56΄Γκούντελος), Βαρδάκης (76΄Τσιτσιριδάκης), Πατεράκης, Μαρινάκης, Μαργαρώνης (63΄Κοτζαμάνογλου), Νταγκουνάκης, Μιχάκης, Περδικάκης, Τόλιας, Δημούσης.